SYRO - MALANKARA CATHOLIC CHURCH
DIOCESE OF ST. JOHN CHRYSOSTOM, GURGAON
SYRO - MALANKARA CATHOLIC CHURCH
DIOCESE OF ST. JOHN CHRYSOSTOM, GURGAON
HIS EXCELLENCY MOST REV. SAMUEL MAR IRENIOS Related links

HIS EXCELLENCY MOST REV.  SAMUEL MAR IRENIOS

Auxillary Bishop of the Major Archieparchy of Trivandrum

 

Most Rev. Samuel Mar Irenios born on 13 May 1952 hails from Kadamminitta in Pathanamthitta District of Kerala, India in the Major Archieparchy of Trivandrum. His parents are late K. C. Thomas and Annamma. After his High School Education in Kadammanitta, he joined the St. Aloysius Minor Seminary Trivandrum. On completing the bachelor’s degrees in Philosophy and Theology from St. Joseph’s Pontifical Seminary Aluva he was ordained priest on 22 December 1978 by Most Rev. Benedict Mar Gregorios. He completed secular degrees of BA, MA, MPhil and PhD from the University of Kerala. After being Appointed Lecturer in Mar Ivanios College, he later served as the Principal of St. John’s College Anchal and retired as the Principal of Mar Ivanios College Trivandrum. From 1979 he served several parishes such as Erathumpamon, Muttathukonam, Pampukala, Vattakarikkam, Kuttichal, Vengode, Manjakala, Kunnapuzha, Kalliyal, Thirumala, Chalai, Palayam, Thiruvallam, Karakulam, Kallayam, Chenckalchoola, Anchal, Thazhamel and Ozhukuparackal as parish priest. He served as the Syncellus of the Major Archieparchy of Trivandum. Languages known are Malayalam, English and Syriac.
He was appointed the Auxillary Bishop of the Major Archieparchy of Trivandrum on 25 January 2010. He was ordained Auxillary bishop on 13 March 2010.

 

HIS EXCELLENCY MOST REV.  SAMUEL MAR IRENIOS

Born : 13-05-1952

Priestly Ordination : 22-12-1978

Appointed Bishop : 25-01-2010

Episcopal Consecration : 13-03-2010

Feast of the Heavenly Patron- St.Irenaeus : 28th June

 

HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS CATHOLICOS is the present head and father of the Syro Malankara Catholic Church.

Born                         : 15-06-1959

Ordained Priest           : 11-06-1986

Announcement as the Auxiliary Bishop of Trivandrum &

Apostolic Visitor of North America & Europe : 18-06-2001

Consecrated Bishop     : 15-08-2001

Announcement as the Bishop of Tiruvalla : 11-09-2003

Installation as the Bishop of Tiruvalla : 02-10-2003

Announcement as the Metropolitan Archbishop

of Tiruvalla : 15-05-2006

Installation as Metropolitan Archbishop of Tiruvalla : 10-06-2006

Elected Major Arch Bishop-Catholicos : 10-02-2007

Installation as Major Arch Bishop-Catholicos : 05-03-2007

Elevated to the College of Cardinals : 24-11-2012

Feast of the Heavenly Patron-St-Basil : 01-January

'>HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS
HIS EXCELLENCY MOST REV. PHILIPOSE MAR STEPHANOS

HIS EXCELLENCY MOST REV.  SAMUEL MAR IRENIOS

Auxillary Bishop of the Major Archieparchy of Trivandrum

 

Most Rev. Samuel Mar Irenios born on 13 May 1952 hails from Kadamminitta in Pathanamthitta District of Kerala, India in the Major Archieparchy of Trivandrum. His parents are late K. C. Thomas and Annamma. After his High School Education in Kadammanitta, he joined the St. Aloysius Minor Seminary Trivandrum. On completing the bachelor’s degrees in Philosophy and Theology from St. Joseph’s Pontifical Seminary Aluva he was ordained priest on 22 December 1978 by Most Rev. Benedict Mar Gregorios. He completed secular degrees of BA, MA, MPhil and PhD from the University of Kerala. After being Appointed Lecturer in Mar Ivanios College, he later served as the Principal of St. John’s College Anchal and retired as the Principal of Mar Ivanios College Trivandrum. From 1979 he served several parishes such as Erathumpamon, Muttathukonam, Pampukala, Vattakarikkam, Kuttichal, Vengode, Manjakala, Kunnapuzha, Kalliyal, Thirumala, Chalai, Palayam, Thiruvallam, Karakulam, Kallayam, Chenckalchoola, Anchal, Thazhamel and Ozhukuparackal as parish priest. He served as the Syncellus of the Major Archieparchy of Trivandum. Languages known are Malayalam, English and Syriac.
He was appointed the Auxillary Bishop of the Major Archieparchy of Trivandrum on 25 January 2010. He was ordained Auxillary bishop on 13 March 2010.

 

HIS EXCELLENCY MOST REV.  SAMUEL MAR IRENIOS

Born : 13-05-1952

Priestly Ordination : 22-12-1978

Appointed Bishop : 25-01-2010

Episcopal Consecration : 13-03-2010

Feast of the Heavenly Patron- St.Irenaeus : 28th June

 
Related links

 

HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS CATHOLICOS is the present head and father of the Syro Malankara Catholic Church.

Born                         : 15-06-1959

Ordained Priest           : 11-06-1986

Announcement as the Auxiliary Bishop of Trivandrum &

Apostolic Visitor of North America & Europe : 18-06-2001

Consecrated Bishop     : 15-08-2001

Announcement as the Bishop of Tiruvalla : 11-09-2003

Installation as the Bishop of Tiruvalla : 02-10-2003

Announcement as the Metropolitan Archbishop

of Tiruvalla : 15-05-2006

Installation as Metropolitan Archbishop of Tiruvalla : 10-06-2006

Elected Major Arch Bishop-Catholicos : 10-02-2007

Installation as Major Arch Bishop-Catholicos : 05-03-2007

Elevated to the College of Cardinals : 24-11-2012

Feast of the Heavenly Patron-St-Basil : 01-January

'>HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS
HIS GRACE MOST REV. DR. THOMAS MAR KOORILOS
HIS EXCELLENCY MOST REV.GEEVARGHESE MAR TIMOTHEOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. GEEVARGHESE MAR DIVANNASIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. YOOHANON MAR CHRYSOSTOM
HIS EXCELLENCY MOST REV. JOSHUA MAR IGNATHIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. ABRAHAM MAR JULIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. JOSEPH MAR THOMAS
HIS EXCELLENCY MOST REV. BISHOP JACOB MAR BARNABAS
HIS EXCELLENCY MOST REV. VINCENT MAR PAULOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. THOMAS MAR EUSEBIUS
HIS EXCELLENCY REV. THOMAS MAR ANTHONIOS OIC
HIS EXCELLENCY MOST REV. SAMUEL MAR IRENIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. PHILIPOSE MAR STEPHANOS
HOME  i
Events  i
syromalankaradiocese@gmail.com