SYRO - MALANKARA CATHOLIC CHURCH
DIOCESE OF ST. JOHN CHRYSOSTOM, GURGAON
SYRO - MALANKARA CATHOLIC CHURCH
DIOCESE OF ST. JOHN CHRYSOSTOM, GURGAON
HIS EXCELLENCY MOST REV. YOOHANON MAR CHRYSOSTOM Related links

 

HIS EXCELLENCY MOST REV. YOOHANON MAR CHRYSOSTOM

The Metropolitan Bishop of the Diocese of Pathanamthitta

H..E. Dr. Yoohanon Mar Chrysostom  born 19 May 1944 is  the Metropolitan Bishop of the Diocese of Pathanamthitta of the Syro-Malankara Catholic Church. He is the third son of Shri. Abraham and Smt. Achiyamma of the Kalloor family at Kadammanitta, in Pathanamthitta District.


Education

He completed his secondary education at Government High School, Kadammanitta. He joined St. Aloysius Seminary, Trivandrum. After the completion of his minor seminary formation, he was sent to Trichy to study philosophy and theology. He was ordained a priest by H. E. Benedict Mar Gregorios OIC  on 5 May 1973.

 

Ministry

He started his pastoral ministry as the assistant vicar in the parishes around Balaramapuram. Later he became the vicar of parishes of Venniyoor, Mulloor, Chowara and Vizhinjam. Then he was appointed as the director of St. Johns Leprosy and HIV Care Services at Pirappencode.

 

Then he was sent to do mission work in North America. When the Malankara Catholic Mission in North America was officially inaugurated he was appointed as the co-ordinator. In 1997 he was raised to the status of a Cor-episcopo.

 

Pope John Paul II appointed John Kalloor Cor-episcopo as the auxiliary bishop of the Eparchy of Marthandom on 16 April 1998. He was ordained a bishop with the name Yoohanon Mar Chrysostom by Archbishop Cyril Mar Baselios OIC at Mar Ivanios college, Trivandrum, on 29 June 1998. He was installed as the bishop of Marthandom on 1 July 1998 at Marthandom Cathedral.

 

H. B. Moran Mor Baselios Cleemis appointed Yoohanon Mar Chrysostom as the bishop of the newly erected Eparchy of Pathanamthitta on 25 January 2010; he was enthroned on 20 March 2010. Before being appointed a Bishop, John Kalloor served the Archdiocese of Washington for many years. Based at Holy Comforter-St. Cyprian parish in Washington, DC, he was a chaplain for DC General Hospital and coordinated ministry for Syro-Malankara rite Catholics in the United States.

 

HIS EXCELLENCY MOST REV.YOOHANON MAR CHRYSOSTOM

Born : 19-05-1944

Priestly Ordination : 05-05-1973

Appointed Corepiscopo : 10-03-1997

Episcopal Ordination : 29-06-1998

Installation as the Bishop of Marthandom : 01-07-1998

Announcement as the Bishop of Pathanamthitta : 25-01-2010

Installation as the Bishop of Pathanamthitta : 20-03-2010

Feast of the Heavenly Patron- St.Chrysostom : 13th November

 

HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS CATHOLICOS is the present head and father of the Syro Malankara Catholic Church.

Born                         : 15-06-1959

Ordained Priest           : 11-06-1986

Announcement as the Auxiliary Bishop of Trivandrum &

Apostolic Visitor of North America & Europe : 18-06-2001

Consecrated Bishop     : 15-08-2001

Announcement as the Bishop of Tiruvalla : 11-09-2003

Installation as the Bishop of Tiruvalla : 02-10-2003

Announcement as the Metropolitan Archbishop

of Tiruvalla : 15-05-2006

Installation as Metropolitan Archbishop of Tiruvalla : 10-06-2006

Elected Major Arch Bishop-Catholicos : 10-02-2007

Installation as Major Arch Bishop-Catholicos : 05-03-2007

Elevated to the College of Cardinals : 24-11-2012

Feast of the Heavenly Patron-St-Basil : 01-January

'>HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS
HIS EXCELLENCY MOST REV. PHILIPOSE MAR STEPHANOS

 

HIS EXCELLENCY MOST REV. YOOHANON MAR CHRYSOSTOM

The Metropolitan Bishop of the Diocese of Pathanamthitta

H..E. Dr. Yoohanon Mar Chrysostom  born 19 May 1944 is  the Metropolitan Bishop of the Diocese of Pathanamthitta of the Syro-Malankara Catholic Church. He is the third son of Shri. Abraham and Smt. Achiyamma of the Kalloor family at Kadammanitta, in Pathanamthitta District.


Education

He completed his secondary education at Government High School, Kadammanitta. He joined St. Aloysius Seminary, Trivandrum. After the completion of his minor seminary formation, he was sent to Trichy to study philosophy and theology. He was ordained a priest by H. E. Benedict Mar Gregorios OIC  on 5 May 1973.

 

Ministry

He started his pastoral ministry as the assistant vicar in the parishes around Balaramapuram. Later he became the vicar of parishes of Venniyoor, Mulloor, Chowara and Vizhinjam. Then he was appointed as the director of St. Johns Leprosy and HIV Care Services at Pirappencode.

 

Then he was sent to do mission work in North America. When the Malankara Catholic Mission in North America was officially inaugurated he was appointed as the co-ordinator. In 1997 he was raised to the status of a Cor-episcopo.

 

Pope John Paul II appointed John Kalloor Cor-episcopo as the auxiliary bishop of the Eparchy of Marthandom on 16 April 1998. He was ordained a bishop with the name Yoohanon Mar Chrysostom by Archbishop Cyril Mar Baselios OIC at Mar Ivanios college, Trivandrum, on 29 June 1998. He was installed as the bishop of Marthandom on 1 July 1998 at Marthandom Cathedral.

 

H. B. Moran Mor Baselios Cleemis appointed Yoohanon Mar Chrysostom as the bishop of the newly erected Eparchy of Pathanamthitta on 25 January 2010; he was enthroned on 20 March 2010. Before being appointed a Bishop, John Kalloor served the Archdiocese of Washington for many years. Based at Holy Comforter-St. Cyprian parish in Washington, DC, he was a chaplain for DC General Hospital and coordinated ministry for Syro-Malankara rite Catholics in the United States.

 

HIS EXCELLENCY MOST REV.YOOHANON MAR CHRYSOSTOM

Born : 19-05-1944

Priestly Ordination : 05-05-1973

Appointed Corepiscopo : 10-03-1997

Episcopal Ordination : 29-06-1998

Installation as the Bishop of Marthandom : 01-07-1998

Announcement as the Bishop of Pathanamthitta : 25-01-2010

Installation as the Bishop of Pathanamthitta : 20-03-2010

Feast of the Heavenly Patron- St.Chrysostom : 13th November

 
Related links

 

HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS CATHOLICOS is the present head and father of the Syro Malankara Catholic Church.

Born                         : 15-06-1959

Ordained Priest           : 11-06-1986

Announcement as the Auxiliary Bishop of Trivandrum &

Apostolic Visitor of North America & Europe : 18-06-2001

Consecrated Bishop     : 15-08-2001

Announcement as the Bishop of Tiruvalla : 11-09-2003

Installation as the Bishop of Tiruvalla : 02-10-2003

Announcement as the Metropolitan Archbishop

of Tiruvalla : 15-05-2006

Installation as Metropolitan Archbishop of Tiruvalla : 10-06-2006

Elected Major Arch Bishop-Catholicos : 10-02-2007

Installation as Major Arch Bishop-Catholicos : 05-03-2007

Elevated to the College of Cardinals : 24-11-2012

Feast of the Heavenly Patron-St-Basil : 01-January

'>HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS
HIS GRACE MOST REV. DR. THOMAS MAR KOORILOS
HIS EXCELLENCY MOST REV.GEEVARGHESE MAR TIMOTHEOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. GEEVARGHESE MAR DIVANNASIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. YOOHANON MAR CHRYSOSTOM
HIS EXCELLENCY MOST REV. JOSHUA MAR IGNATHIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. ABRAHAM MAR JULIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. JOSEPH MAR THOMAS
HIS EXCELLENCY MOST REV. BISHOP JACOB MAR BARNABAS
HIS EXCELLENCY MOST REV. VINCENT MAR PAULOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. THOMAS MAR EUSEBIUS
HIS EXCELLENCY REV. THOMAS MAR ANTHONIOS OIC
HIS EXCELLENCY MOST REV. SAMUEL MAR IRENIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. PHILIPOSE MAR STEPHANOS
HOME  i
Events  i
syromalankaradiocese@gmail.com