SYRO - MALANKARA CATHOLIC CHURCH
DIOCESE OF ST. JOHN CHRYSOSTOM, GURGAON
SYRO - MALANKARA CATHOLIC CHURCH
DIOCESE OF ST. JOHN CHRYSOSTOM, GURGAON
HIS EXCELLENCY MOST REV. VINCENT MAR PAULOS Related links

HIS EXCELLENCY MOST REV. VINCENT MAR PAULOS

The Bishop of the Eparchy of Marthandom

 

Most Rev. Vincent Mar Paulos, born on 20 February 1964 hails from Kumarankudy in the District of Kanyakumari in Tamil Nadu and belongs to the Eparchy of Marthandom.  His parents are Kochupillai and Maria Thangam.  After completing Higher Secondary Education at Yettacode, he joined the St. Aloysius Minor Seminary Trivandrum.  He took his bachelor’s degree in Philosophy from St. Mary’s Malankara Seminary and degree in Theology from St. Thomas Apostolic Seminary, Kottayam.  He was ordained Priest at his home parish Annakarai on 2 January 1991 by Ḥ. E. Most Rev. Benedict Mar Gregorios OIC.  He did his Master’s Degree in History and professionally qualified himself with B. Ed.  He obtained a doctorate in Dogmatic Theology from Rome.  He served the Eparchy of Marthandom in various capacities like Parish Priest, Protopresbyter, Correspondent of MSC schools, Member of Education Board, Director of Children for Unity and Member of the Commission for Liturgy.  He was the Professor and Registrar of St. Mary’s Malankara Seminary.  Besides English and Tamil, he knows Malayalam, German, Italian, Spanish and Syriac.
He was appointed the Bishop of the Eparchy of Marthandom on 25 January 2010. He was ordained bishop on 13 March 2010 and the installation took place on the same day.

 

HIS EXCELLENCY MOST REV.VINCENT MAR PAULOS

Born : 20-02-1964

Priestly Ordination : 02-01-1991

Appointed Bishop : 25-01-2010S

Episcopal Consecration : 13-03-2010

Installation as the Bishop of Marthandom : 14-03-2010

Feast of the Heavenly Patron- St.Irenaeus : 29th June

 

 

HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS CATHOLICOS is the present head and father of the Syro Malankara Catholic Church.

Born                         : 15-06-1959

Ordained Priest           : 11-06-1986

Announcement as the Auxiliary Bishop of Trivandrum &

Apostolic Visitor of North America & Europe : 18-06-2001

Consecrated Bishop     : 15-08-2001

Announcement as the Bishop of Tiruvalla : 11-09-2003

Installation as the Bishop of Tiruvalla : 02-10-2003

Announcement as the Metropolitan Archbishop

of Tiruvalla : 15-05-2006

Installation as Metropolitan Archbishop of Tiruvalla : 10-06-2006

Elected Major Arch Bishop-Catholicos : 10-02-2007

Installation as Major Arch Bishop-Catholicos : 05-03-2007

Elevated to the College of Cardinals : 24-11-2012

Feast of the Heavenly Patron-St-Basil : 01-January

'>HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS
HIS EXCELLENCY MOST REV. PHILIPOSE MAR STEPHANOS

HIS EXCELLENCY MOST REV. VINCENT MAR PAULOS

The Bishop of the Eparchy of Marthandom

 

Most Rev. Vincent Mar Paulos, born on 20 February 1964 hails from Kumarankudy in the District of Kanyakumari in Tamil Nadu and belongs to the Eparchy of Marthandom.  His parents are Kochupillai and Maria Thangam.  After completing Higher Secondary Education at Yettacode, he joined the St. Aloysius Minor Seminary Trivandrum.  He took his bachelor’s degree in Philosophy from St. Mary’s Malankara Seminary and degree in Theology from St. Thomas Apostolic Seminary, Kottayam.  He was ordained Priest at his home parish Annakarai on 2 January 1991 by Ḥ. E. Most Rev. Benedict Mar Gregorios OIC.  He did his Master’s Degree in History and professionally qualified himself with B. Ed.  He obtained a doctorate in Dogmatic Theology from Rome.  He served the Eparchy of Marthandom in various capacities like Parish Priest, Protopresbyter, Correspondent of MSC schools, Member of Education Board, Director of Children for Unity and Member of the Commission for Liturgy.  He was the Professor and Registrar of St. Mary’s Malankara Seminary.  Besides English and Tamil, he knows Malayalam, German, Italian, Spanish and Syriac.
He was appointed the Bishop of the Eparchy of Marthandom on 25 January 2010. He was ordained bishop on 13 March 2010 and the installation took place on the same day.

 

HIS EXCELLENCY MOST REV.VINCENT MAR PAULOS

Born : 20-02-1964

Priestly Ordination : 02-01-1991

Appointed Bishop : 25-01-2010S

Episcopal Consecration : 13-03-2010

Installation as the Bishop of Marthandom : 14-03-2010

Feast of the Heavenly Patron- St.Irenaeus : 29th June

 

 
Related links

 

HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS CATHOLICOS is the present head and father of the Syro Malankara Catholic Church.

Born                         : 15-06-1959

Ordained Priest           : 11-06-1986

Announcement as the Auxiliary Bishop of Trivandrum &

Apostolic Visitor of North America & Europe : 18-06-2001

Consecrated Bishop     : 15-08-2001

Announcement as the Bishop of Tiruvalla : 11-09-2003

Installation as the Bishop of Tiruvalla : 02-10-2003

Announcement as the Metropolitan Archbishop

of Tiruvalla : 15-05-2006

Installation as Metropolitan Archbishop of Tiruvalla : 10-06-2006

Elected Major Arch Bishop-Catholicos : 10-02-2007

Installation as Major Arch Bishop-Catholicos : 05-03-2007

Elevated to the College of Cardinals : 24-11-2012

Feast of the Heavenly Patron-St-Basil : 01-January

'>HIS BEATITUDE MORAN MOR BASELIOS CARDINAL CLEEMIS
HIS GRACE MOST REV. DR. THOMAS MAR KOORILOS
HIS EXCELLENCY MOST REV.GEEVARGHESE MAR TIMOTHEOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. GEEVARGHESE MAR DIVANNASIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. YOOHANON MAR CHRYSOSTOM
HIS EXCELLENCY MOST REV. JOSHUA MAR IGNATHIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. ABRAHAM MAR JULIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. JOSEPH MAR THOMAS
HIS EXCELLENCY MOST REV. BISHOP JACOB MAR BARNABAS
HIS EXCELLENCY MOST REV. VINCENT MAR PAULOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. THOMAS MAR EUSEBIUS
HIS EXCELLENCY REV. THOMAS MAR ANTHONIOS OIC
HIS EXCELLENCY MOST REV. SAMUEL MAR IRENIOS
HIS EXCELLENCY MOST REV. PHILIPOSE MAR STEPHANOS
HOME  i
Events  i
syromalankaradiocese@gmail.com